Myofasciálne techniky

Myofasciálne techniky
22. januára 2016 Komentáre vypnuté na Myofasciálne technikyMedzi najčastejšie problémy väčšiny ľudí patria bolesti chrbtice. Sú to typické ochorenia súčasnej doby, spojené so stresmi, s nedostatkom pohybu, sedavým zamestnaním, nedostatkom minerálov v strave a celkovo nesprávnou životosprávou. Touto terapiou môžeme v spolupráci s klientom veľmi výrazne znížiť vplyv negatívnych faktorov, urýchliť rekonvalescenciu a udržiavať znovu získané zdravie. Táto technika pôsobí nie len terapeuticky, ale aj preventívne. Blokády môžu vzniknúť z preťaženia svalov-pohybový stereotip, ťažká práca… ale aj ako výsledok degeneratívneho ochorenia-poškodená platnička… alebo ako dôsledok nejakej vrodenej chyby alebo osteoporózy. Najčastejšie to býva s jednostranného statického preťaženia chrbtice a z nesprávnych pohybových stereotipov ako sedavé zamestnanie, nedostatok aktívneho pohybu…. Nervová sústava uskutočňuje svoju riadiacu funkciu pomocou reflexov. Ak sú v mieste bolesti dráždené receptory, vychádza odtiaľ pokyn k reflexnej odpovedi na vzdialenejšom mieste. Reflexne sa zmeny objavujú na fasciách, svaloch, v podkoží a na koži.
Každá časť chrbtice má svoju úlohu, ktorá umožňuje voľne sa pohybovať, napomáha tomu i jej zakrivenie a pružné medzistavcové platničky .Jej stabilitu okrem spojení chrbtice v hlavnej miere zabezpečujú väzivá a svalový korzet, t.j.množstvo svalov a väzov, ktoré spevňujú, udržujú jej formu a umožňujú príslušné synchrónne pohyby. Chrbtica nám umožňuje chodiť vzpriamene a pohybovať sa vo všetkých smeroch. Jej stredom prechádza miecha, ktorá zabezpečuje životne dôležité funkcie organizmu. Spočíva na pevnom základe tvorenom dolnými končatinami a panvou. Chrbtica je hlavným, podporným a pohybovým orgánom ľudského tela a chráni miechu, ktorá je uložená v chrbtovom kanali.
Miofasciálne techniky nám pomáhajú udržať chrbticu v dobrej kondícii a predchádzať jej poškodeniu, zlepší jej pohyblivosť, pružnosť a obmedzuje bolesti chrbtice.